Sınavlar

TEOG Sınavı

Parlak bir gelecek için iyi bir lise eğitiminin önemini hepimiz biliyoruz. İyi bir lise kazanmak için TEOG sınavında başarılı olmak zorundayız. 

Ortaöğretime geçiş sınavı olan TEOG6. 7. ve 8. sınavarda uygulanmaktadır. Her yıl  6 dersten 6 ayrı sınava girecek ve ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanına eklenmiş yıl sonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşeceksin.

6 ana ders (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmeninin sene içerisinde düzenlediği sınavlardan biri merkezi olacak. 3 sınavı olan derslerin 2. sınavı, 2 sınavı olan derslerin 1. sınavı merkezi olarak seçilecektir. Bu sınavlardan aldığın sonuçlar doğrultusunda ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanın hesaplanacak.

Toplamda 4 şık üzerinden sorulan sorularda yanlışların, doğru cevabı etkiLEMEMESİ bir başka avantajdır.

 

Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı: 6 temel dersten girdiğin merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre oluşturulur. YBP mantığıyla aldığın her fazla puanın önemi büyüktür.

Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8. sınıfta aldığın yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30’u alınır ve 8. Sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının %70’i ile toplanır. Buda hayalindeki liseye yerleşmene yardımcı olacaktır.

İstanbul’un Meşhur Bir Kaç Lisesi;

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Çapa Fen Lisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*