Okul Tanıtımları

Pertevniyal Lisesi || Başarının Adresi

Lise.net kalitesi ve güvencesiyle Pertenviyal Anadolu Lisesini; Siz değerli öğrencilerimiz ve çocukları için benzersiz eğitimi arayan ailelerin huzuruna sunuyoruz!

Pertevniyal Lisesi Hakkında Bilgi,Tarihi

Okul hakkındaki düşüncelerini yorumlara yazmayı unutma!


1872 yılında Sultan II. Mahmut’a izafeten “Mahmudiye Rüştiyesi” adıyla Sultan Abdülaziz’in annesi ve II. Mahmut’un eşi Pertevniyal Sultan tarafından yaptırılan okul, o tarihlerde Sübyan (ilkokul) ve Rüşdiye (ortaokul)  olarak hizmet vermiştir. Sübyan kısmında Kur’an-ı Kerim, Türkçe, Tecvit, İlmihâl, Ahlak dersleri; Rüştiye kısmında ise Arapça, Farsça, Matematik, İmlâ-İnşâ dersleri verilmekteydi. 2 katlı-8 derslikten ibaret haliyle 1911 yılında çıkan Aksaray yangınında tamamen yanmıştır. 1930 yılında Mütevelli Osman Efendi tarafından Pertevniyal Sultan’ın bıraktığı vakıf birikimiyle 17 derslik ve 4 laboratuar şeklinde yaptırılan ve günümüze kadar gelen bina yapılana kadar yakın çevrede farklı binalarda öğretime devam edilmiştir. Ekim 1930’da Bakanlar Kurulu Kararıyla lise ve ortaokul bir arada olmak üzere Pertevniyal Lisesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kapasite yetersiz kaldıkça geçen zaman içerisinde ek binalar yapılmıştır. Bir süre lise binasına Osmanlı Arşivi yerleştirilmesine rağmen yoğun çabalarla tekrar okula kazandırıldı. Okul, 1998 yılından itibaren Anadolu Lisesi statüsünde eğitim hayatına devam etmektedir.

Başarının Adresi; Pertevniyal Lisesi Başarının Adresi; Pertevniyal Lisesi

Bugün 33 derslik, 61 öğretmen eğitim ve öğretim hizmeti vermekte olup, 1037 öğrenci kapasitelidir. Okulda fen laboratuarları, yemekhane, müzik sınıfı, spor salonu, resim sınıfları, konferans salonu ve revir mevcuttur. Tekli öğretim uygulanmakta olup, yabancı dil dersleri olarak İngilizce, Almanca ve Fransızca dersleri verilmektedir.

Geleneksel pilav ve aşure günü, Pertevniyal Lisesi Koşusu, Gençlik Festivali, Satranç Turnuvası, Kültür- Sanat günleri, Yılın En İyileri Ödülleri gibi uzun soluklu organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Meslek tanıtımları ile AB ve TÜBİTAK nezdinde sosyal ve fen projeleri de yapılmaktadır.

Pertevniyal Anadolu Lisesi Taban Puanı

2016-2017 dönemi Pertevniyal Lisesi taban puanı 482.7831 şeklinde olup yüzdelik dilimi 1.90’dır. Eğer puanınız ve yüzdelik diliminiz yetiyorsa: Pertevniyal Anadolu Lisesini muhakkak tercih etmelisiniz.

Yorum yapmayı unutmayınız 🙂

Beşiktaş Anadolu Lisesine göz gezdirmeye ne dersin ?

Pertevniyal Lisesi Mezun Olan Ünlüler

Alâaddin Yüksel (Mülki âmir), Ali Esin (Meteorolog), Ali Poyrazoğlu ( Oyuncu), Aydın Boysan (Mimar, gazeteci), Cemil Meriç (Yazar), Doğan Heper (Yazar), Doğan Hızlan (Yazar), Halit Kıvanç (Gazeteci, sunucu), Hüsamettin Özkan (Siyasetçi), Hüseyin Rahmi Gürpınar (Yazar), Korkmaz Yiğit (İş adamı), Masum Türker (Eski Devlet Bakanı, siyasetçi), Metin Akpınar (Oyuncu), Metin Erksan (Yönetmen), Necati Tosuner (Yazar), Neco (Şarkıcı), Nuri Necipoğlu (Hukukçu, Anayasa Mahkemesi üyesi), Osman Bülent Tulun (Büyükelçi), Reha Yurdakul (Oyuncu, yapımcı, senaryo yazarı), Savaş Ay (Gazeteci), Sadık Demircioğlu (Hukukçu, Yargıtay üyesi), Yaşar Okuyan (Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, siyasetçi) ve Zihni Göktay (Oyuncu) Pertevniyal Lisesi mezun olan ünlüler arasındadır.

Pertevniyal Anadolu Lisesi Adresi

Okul, tramvayla Kabataş-Bağcılar hattındaki Aksaray durağına 30 metre, metroyla Aksaray-Havalimanı hattındaki Aksaray durağına 500 metre, otobüsle Pertevniyal Valide Sultan durağına 10 metre yürüme mesafesindedir. İstanbul’un Avrupa yakasında tarihi yarımadada bulunan okulun açık adresi İskender Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarı No:1 34091 Fatih/İstanbul şeklindedir. İnternet sitesi http://pertevniyallisesi.meb.k12.tr ve telefon numarası 0 212 635 20 72’dir.

 

Cağaloğlu Anadolu Lisesi hakkında bilgi almak için yan taraftaki mavi yazıya tıklayınCağaloğlu Anadolu Lisesi 

Plevne Anadolu Lisesi hakkında bilgi almak için yan taraftaki mavi yazıya tıklayınPlevne Anadolu Lisesi

 

 

 

This Post Has One Comment

  1. Pingback: Çapa Fen Lisesi; Başarılarıyla Bir Adı Öndesiniz | ColorMag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*