Okul Tanıtımları

Çapa Fen Lisesi; Başarılarıyla Bir Adı Öndesiniz

 Bir okulun tarihi ve başarıları; Geleceğin aynasıdır. Çapa Fen Lisesinin tarihini anlatarak başladığımız yazımıza yorum yaparak destek olabilirsiniz.

Çapa Fen Lisesi

 1848 yılında Sultan I. Abdülmecid devrinde inşa edilen Çapa Fen Lisesi, büyük Osmanlı devlet adamı ve bilim adamı Ahmet Cevdet Paşa (1822-1895) tarafından yaptırılmıştır. Ahmet Cevdet Paşa, “Mecelle” adlı İslam Hukuku başyapıtının yazarıdır. 1822 yılında henüz 22 yaşında kadı olarak tayin edilmiştir. Tarih-i Cevdet adlı eserini beğenen Sultan Abdülmecid tarafından devletin resmi tarihçisi olmuştur.

Merak ettiğin soruları, daha önemlisi değerli görüşlerini yorum yaparak, okulun gelişmesine katkıda bulun !

Kanunların yazıldığı komisyona üyeliği ve başkanlığı, vezirlik, Halep Valisi görevlerini başarıyla yerini getirdi. Ona ün veren tarihçiliği kadar kanun adamı olmasıdır. İslam Hukukunun Hanefi fıkhını sistematize ederek kanunlaştırılmasını savunmuştur. Bu amaçla Mecelle isimli çalışması ile ünü artmıştır. 1879’da yılında Maarif Nazırlığı (Eğitim Bakanlığı)’na atanmıştır. Daha sonra Adliye, Dâhiliye ve Ticaret Nazırlığı da yapmıştır. 1895’te vefat etmiş ve Fatih Camii bahçesine defnedilmiştir.

Eğitimin Kalbi; Çapa Fen Lisesi

 Tarihi okul Tanzimat Fermanı’ndan sonra; ilk olarak“Darulmuallimin” adıyla erkek öğretmen yetiştirme okulu olarak açılmıştır. Daha sonra Darülmuallimin-i İdadi olarak, Sıbyan, Rüşdiye, İdadi ve Ali (ilk, orta, lise, yüksekokul) kısımlarına ayrılmıştır. 1901’de ünlü Mimar Kemalettin tarafından restjore edilen tarihi binası 1 Mart 1951’de Yüksek Öğretmen Okulu yapılmıştır. 1991-1992 eğitim-öğretim yılında Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Okul, 2014’ten itibaren şimdiki adı ile adıyla hizmet vermektedir.

 Günümüzde 55 öğretmenin görev yaptığı Fen Lisesi bünyesinde kız ve erkek öğrenci pansiyonları, 3 fen laboratuarı, atölye, yemekhane, spor salonu, kütüphane ve konferans salonu bulunmaktadır. Öğrenci kapasitesi 730’dur. 20 dönümlük bir arazide kurulan okul, 7200 metrekarelik bir binada hizmet vermektedir. 247 kişilik toplantı salonu ve 170 kişilik çok amaçlı salona sahiptir. Basketbol alanı, futbol sahası ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Okulun benimsediği temel değerler, öğrencileri geleceğe dönük yetiştirmek – güler yüzlülük ve olaylara pozitif bakmak – çözüm odaklı olmak – insani değerlere saygılı olmak – öğrenci veli ve tüm çalışanlarla beraber bir aile ortamı yaşatmak – genç, dinamik, gelişmeye açık bir kadroyla hizmet sunmak – çevre bilincini geliştirmek – üstün akademik başarıyı hedeflerken, mezunlarını bir üst eğitim kurumuna ve yaşama hazırlamak – bilimsellik – girişimcilik – sorumluluk – güvenilirlik – paylaşımcılık – duyarlılık – sevgi ve saygı – şeffaflık – yapıcı ve yaratıcı – mükemmellik ve sosyal sorumluluk şeklindedir.

Çapa Fen Lisesi Taban Puanı

2016-2017 yılı Çapa Fen Lisesi taban puanı 493.1265 olup, yüzdelik dilimi 0.3800 şeklindedir. Yabancı dil Almanca-İngilizce olup, karma eğitim verilmektedir.

Çapa Fen Lisesi Nerede?

İstanbul’un Fatih İlçesi Molla Gürani Mahallesi, Millet Caddesi No: 116, Çapa Fen Lisesi nerede sorusunun cevabıdır. Posta kodu 34093 olan okul, ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır.  İnternet sitesi http://capa.meb.k12.tr/ şeklindedir. Okula (0212) 532 42 52 no.lu telefondan ulaşılabilir.

Diğer Liselere Göz Atmaya Ne Dersin ?

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Pertenviyal Anadolu Lisesi

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Diğer okullar için BURAYA TIKLA ! (Şu an için sadece İstanbul)

Çapa Fen Lisesinin Yurdu Var Mıdır ?

Ne yazık ki Çapa Fen Lisesinin yurdu yoktur. Ancak özel yurtlarda konaklama şansınız vardır.

This Post Has One Comment

  1. Pingback: İstanbul'da Ki Fen Liseleri | Lise.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*