Okul Tanıtımları

Benzersiz Eğitim; Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Türkiye’nin benzersiz ve en kaliteli eğitim kurumlarından Cağaloğlu Anadolu lisesini birlikte tanıyalım.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Lise, Sultan II. Mahmut’un eşi ve Padişah Abdülmecit’in annesi olan, Bezm-i Âlem Valide Sultan tarafından 22 Mart 1850 yılında yaptırılmıştır. Kurucusu eğitim, sağlık ve ibadethaneler başta olmak üzere; köprü, çeşme ve sebil şeklindeki imaretler konusunda hayır hizmetleriyle “dünyaya bayram” anlamında “Bezmiâlem” olarak tanınmıştır. Osmanlı dönemindeki “ilk sivil lise” olma şöhretine sahip okulun eski adı Valide Mektebi (Mekteb-i Âli) şeklindedir. Darülmaarif ve 1933 yılında Türkiye’nin “ilk kız lisesi” olarak İstanbul Kız Lisesi adıyla hizmet vermiş olup, nihayet 1983 yılından itibaren Almanca dilinde Cağaloğlu Anadolu Lisesi adıyla eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. 1999 yılındaki büyük depremde ek binası ciddi hasar görmüştür.

Bölüyorum ama "Yorum yapmayı unutma" diyecektim. :)

Hazırlık sınıfı dâhil olmak üzere 5 yıllık bir lisedir. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e bir eğitim çınarı olarak günümüzde “AyrıCALıklı Eğitim” sloganıyla 833 öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir. Toplam öğretmen sayısı 62’dir. 9 Alman öğretmen ve 7 “Türk” Almanca öğretmeni yoğun Almanca dersi vermektedir. Öğrenciler hazırlıkta A2, 10. sınıfta B1, 12. sınıfta C1 (DSD-Stufe II) sınavlarına girmektedirler. Son seviye olan DSD-Stufe II uluslararası geçerliliğe sahip bir “diploma” olup, Almanya, Avusturya ve İsviçre’de hazırlık sınıfı şartı olmaksızın okuma hakkı sağlamaktadır. Ayrıca Almanya’da kardeş okul uygulamasıyla her yıl birden fazla olmak üzere bir haftalık “değişim” programları düzenlenmektedir.

Okulun öne çıkan proje ve aktiviteleri, Model G-20 Zirvesi CAL-MUN (Model Birleşmiş Milletler) Austausch Öğrenci Değişimi, Almanca Kültür ve Sanat Dergisi, Matematik-Fizik-Kimya Olimpiyat Çalışmaları, Almanca Masal Yarışması, Dil Kampları, Robotik Çalışmaları, Erasmus+ Projeleri, Edebiyat Dergileri “Söz Ola” ve “Yokuş Yukarı” Etkin Dil Eğitimi, Sınıf Bölme Sportif Etkinlikler, Şiir Dinletisi, Etkili Rehberlik Çalışmaları, Kariyer ve Meslek Tanıtım Günleri, Konfeti Bahar Şenliği, Calfest şeklindedir.

Eşsiz Bir Eğitim İçi Doğru Adres

Cağaloğlu Anadolu Lisesi; pansiyon 226 öğrenci kapasiteli olup, geneli 10’ar kişiliktir. 4 kişilik odalar 12. sınıf öğrencileri için ayrılmıştır. Dinlenme-etüt salonu da yer almaktadır. Ara öğünlerle birlikte 4 öğün yemek çıkarılmaktadır. 300 öğrenci kapasiteli yemekhane yatılı öğrencilere ayrılmıştır. Kahvaltı açık büfe şeklinde olup, en az 8 çeşittir. Öğle ve akşam yemekleri ise 4 çeşit olarak verilmektedir. Kontenjan müsaitliği durumuna göre gündüzlü öğrenciler de yararlanabilmektedir.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Puanı

2016-2017 dönemi Cağaloğlu Anadolu Lisesi taban puanı 491.5494 (taban) şeklinde olup, yüzdelik dilimi ise 0.57 şeklinde gerçekleşmiştir.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Nerede

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan tarihi yarımadadaki okul, Cağaloğlu, Bab-ı Ali Caddesi 13 numarada hizmet vermektedir. Divanyolu’ndaki Sultan II. Mahmut Türbesinine kuzey yönünde 200 metre yürüme mesafesindeki okula ulaşım tramvay ve otobüsle kolayca sağlanabilir. Bütün bu tarifler Cağaloğlu Anadolu Lisesi nerede sorusuna verilecek en iyi yanıtı teşkil eder.Okula 0 212 522 5854 no.lu telefonla ulaşılabilmekte olup internet sitesi cagalogluanadolulisesi.meb.k12.tr şeklindedir.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Öğrenci Yorumları

Namı değer CAL öğrencilerinin yorumları aşağıdaki videoda !

Pertevniyal Lisesi hakkında bilgi almak için yan taraftaki mavi yazıya tıklayın;   Pertevniyal Lisesi

 

This Post Has 2 Comments

  1. Pingback: Çapa Fen Lisesi; Başarılarıyla Bir Adı Öndesiniz | Lise.net

  2. Merthan Reply

    Süresiz geçerliliği olan Almanca dil diploması eğitimini yurtdışında sürdürmek isteyenlere büyük fırsat. Okulun LYS başarıları çok iyi. İlk 1000-2000 diliminde olup üst seviyedeki mühendislik ve tıp fakultelerine giren çok sayıda mezunu var.Öğrencileri,velileri, öğretmenleri çok sağlam ve bilinçli. Okula sahip çıkıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*