Meslek Rehberi

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hakkında Merak Edilenler

“Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr muallim ve mürebbilerini sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Demiş başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk.

Dünyanın en yüce mesleklerinden biriside hiç şüphesiz öğretmenliktir. Yetiştirdikleri öğrenciler geleceğimizi sağlayacaktır. Hangi tarihte olursanız olun; Bir neslin, bir toplumun geleceğini ve kaderini etkileyen en önemli değer bilim ve teknolojidir. Bilimin ve geleceğin en önemli noktalarından biriside bilişimdir. Bugün Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, öğretmenlerini anlatacağız.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Kime Denir ?

İlkokul, lise ve üniversite eğitiminde karşımıza çıkan Bilişim teknolojileri öğretmeni; Bu zamanın ve geleceğin bilişimcilerini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Ağırlıklı olarak meslek liselerinde karşımıza çıkmaktadır. Yazılım ve donanım alanında temel düzeyden başlayıp eğitim sonunda meslek sahibi olmamızı, iş yaşamına hazırlanmamızı sağlamak en büyük görevlerinden birisidir. Hatta halk arasındaki ismiyle bilişim hocası: Geçmişten günümüze kadar birçok tanınan ismin yetişmesine ve geleceğimize katkıda bulunmamıza sebep olmuştur.

Kendimden örnek vermem gerekirse; Bilişim Teknolojileri Öğretmenim olan İrfan Hocamın “Sen şunu bir incele” demesiyle maceram başladı. Şimdide bilişim hocasının görevlerini anlatıyorum. 🙂 

Biz öğrencilerin arasındaki ismiyle Bilişim Hocası hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları aşağıda!

Bilişim Hocası Maaşı Ne Kadar ?

Aslına bakarsanız bu soruya net bir yanıt vermek ne yazık ki mümkün değildir. Özel ve devlet olarak iki kategoriye incelemekte fayda var.

Devlet Çalışını Olan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Maaşı: Kıdemi ve dönemi belirleyici faktörlerden birisidir. Ancak 2700 Türk Lirasından başlamaktadır. Bu rakam içerisinde; Asgari geçim indirimi, çocuk desteği vbg. Destekler yer almamaktadır.

Özel Sektördeki Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Maaşı: Aslına bakarsan en karışık kısım burasıdır. Devlet memurluğundaki ücretlerin bir hesaplanma yolu vardır.

Özel sektörde ücretler asgari maaşlardan başlayıp, kişinin bilgi birimi ve yeteneğini göre 5 haneli rakamlara kadar çıktığı gözlemlenmektedir.

Halk arasındaki ismiyle Bilişim hocası olmak istiyorsanız; Diğer sektörlere nazaran çok daha kolay iş bulabileceğinizi araştırmalarımız sonrasında söyleyebiliriz. 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*