Meslek Rehberi

Agronomist Nedir ?

“Sevdiğin işi yapıyorsan, hiç çalışmamışsın demektir.” diye bir söz vardır. Muhakkak sokakta,sosyal medyada bir yerlerde karşımıza çıkmıştır.

Doğru meslek seçimi mutlu ve huzurlu geleceğe atılan en büyük adımlardan birisidir. Bunun için merak edilen Agronomist mesleğini huzurunuza sunuyoruz!

Agronomist Nedir ?

Türkçeye çevirdiğimizde : Bilimsel tarım uzmanı anlamına gelmektedir. Yalnızca tarımla ilgilenmemekle beraber , yaşamımızdaki bir çok alanı dolaylı yoldan etkileyen mesleklerden birisidir. ” Agronomist nedir ? ” sorusunun yanıtı kısaca : Bilimsel tarım uzmanıdır. 


Agronomist ne iş yapar ?

Tarlanın veya sürülecek alanın uygunluğunu test ederek başlayan Agronomist , tarlanın veya üretim yapılacak yerin her alanıyla ilgilenmeye başlar. ” Agronomist ne iş yapar ? ” sorusunun yanıtını öğrendikten sonra : ” Tarlada mı çalışır… ” diye küçümsüyorsanız yanılıyorsunuz.

Agronomist   aynı zamanda bitki genetiği  ARGE (Kısaca : araştırma , geliştirme) , yakıtlar , kimya ve ekonomi alanlarında uzmanlaşmıştır.  Bir tarlanın veya topraktan üretim yapılacak yerin uzmanı olmakla beraber , oradaki tüm bilimsel kontrolleri sağlayacak kişidir. Bunların içerisinde gerekli finansın belirlenmesi ve üretim yapılacak alanı haşerelerden koruma gibi bir çok görev dahildir.


Agronomist Ne Demek ?

Aslen İngilizce kelime olan Agronomist Türkçeye tercüme ettiğimizde : Bilimsel Tarım Uzmanı anlamını almaktadır.

This Post Has One Comment

  1. Pingback: Acil Durum Yönetmeni Ne İş Yapar| Meslek Rehberi | Lise.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*