öğrenci pasaportu nasıl alınır
Evraklar

Öğrenci Pasaportunu Ücretsiz Alıyoruz !

-Değerli okurlarımızın bizim için hazırladığı yazı;

Sevgili dostlar,

İnternet’te yer alan bilgilerin aksine bizzat yaşadığım bir deneyimi aktaracağım. Merak etmeyiniz efendim, kimlerin alabileceğini aşağıya yazıyorum.

Öğrenci Pasaportunu Kimler Alabilir ?

Pasaport çıkarmaya gittiğimde aklımda bir kaç soru işareti vardı. Açık öğretim lisesi öğrencisiydim, AÖF öğrencilerinin alabildiğini biliyordum. Uzatmayıp direk olarak öğrenci pasaportunu kimlerin alabildiğini anlatacağım.

25 yaşın altındaki her öğrencinin, öğrenci pasaportu alma hakkına sahip olduğunu öğrendim. Dilerseniz açık lise, dilerseniz örgün öğrenim görüyor olun… Öğrenci olmanız, öğrenci pasaportu almanız için yeterlidir.

Harç bedeli ödemeden pasaport alma şansını kaçırmayın !

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler (2017)

Belgeden kasıt; İki adet evrak. Birincisi her hangi bir banka hesabına yatırdığınız pasaport defter bedelini yatırdığınızı gösteren makbuz ve iki adet mümkünse yeni çekilmiş biyometrik resim.

Pasaport defter bedeli; 94 TÜRK LİRASIDIR !

Öğrenci Pasaportu İçin Randevu Almak

Randevu almak için; epasaport.egm.gov.tr adresine gidip şuraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Buraya Tıklıyoruz

 

Ardından randevu almak istediğiniz şehir, emniyet müdürlüğü ve uygun zaman dilimleri karşınıza çıkacaktır. Durun! Hemen panik yapmayın. Randevu alırken öğrenci pasaportu gibi bir seçenek karşınıza çıkmayacaktır.

Emniyet müdürlüğünde sıranız geldiğinde öğrenci olduğunuzu söylemeniz yeterli olacaktır. “Peki, ondan sonra?” sorusunu duyar gibiyim… Daha önce ehliyet için parmak izi vermediyseniz; parmak iziniz alınacaktır. Ardından sadece beklemeye başlayacaksınız. Gerekli işlemleri memur sizin adınıza gerçekleştirecektir.

Pasaportum Ne Kadar Sürede Elime Ulaşır ?

Açık Lise Zorunlu DerslerBu sorunun net bir yanıtı ne yazık ki yok. Yoğunluk durumu en önemli etken. Birde PTT kuryelerinin hızı’da burada önem kazanıyor. Hangi şehirde yaşarsanız yaşayın; Önce bilgileriniz Ankara Emniyet müdürlüğüne aktarılıp kuyruğa alınıyor. Bu kuyruk neticesinde pasaportunuz basılıp, PTT’ye teslim ediliyor.

Pasaportunuz PTT’ye teslim edildiği andan itibaren kargo takibini yapabiliyorsunuz. Benim pasaportum sadece 5 günde elime ulaşmıştı. Memura sorduğumda ortalama sürenin bir hafta olduğunu söylemişti. Sahiden öylede oldu.

Pasaport Defter Bedellerinin Yatırabileceği Bankalar

 NOT: Finansbank üzerinden makbuzu yatırmak istediğimde “Harç bedeliyle birlikte alıyoruz.” denmişti. Ufak bir kalp krizi yaşatmıştı. Daha sonra Ziraat Bankasına gidip, yalnızca defter bedelini yatırdım. 

Akbank  Aktifbank  Albaraka Türk Katılım Bankası
 Alternatif Bank  Anadolubank  Arap Türk Bankası
 Citibank  Denizbank  BurganBank
 FibaBanka  Finansbank  Garanti Bankası
 HSBC Bank  ING Bank  Kuveyt Türk Katılım Bankası
 Odeabank  Şekerbank  T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş.  TurkishBank  Turkland Bank
 Türk Ekonomi Bankası (TEB)  Türkiye Finans Katılım Bankası  Türkiye Halk Bankası
 Türkiye İş Bankası  Türkiye Vakıflar Bankası  Yapı ve Kredi Bankası
 Ziraat Katılım Bankası

This Post Has One Comment

  1. Pingback: Antalya Halk Eğitim Merkezleri | Lise.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*