açık lise ücreti 2017
Açık Öğretim Lisesi

Akşam Lisesi Nedir

Herhangi bir sebepten dolayı örgün eğitime devam edememiş olabilirsiniz. Ancak günümüzde akşamları örgün eğitim alıp, kültür derslerinin sınavlarına dışarıdan girebilirsiniz. Peki, akşam lisesi nedir ?

Akşam Lisesi Nedir ?

Meslek liselerinde mevcut olan bölümlerde veya örgün eğitimde yer alan matematik, Türkçe gibi  alanlarda açık öğretim lisesi öğrencilerine eğitim imkanı sağlamaktadır. Akşam liseleri ikiye ayrılmaktadır;

Devlete Bağlı Akşam Liseleri

Öncelikle ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi, yıllık okul aidatı ve açık öğretim lisesi kayıt yenileme ücretlerini saymazsak. Ancak ortalama olarak yıllık tüm ücretler dahilinde 200 Türk lirası civarında bir rakama tekabül etmektedir.

Genellikle gündüz öğrencilerinin eğitiminin bitişinin ardından veya hafta sonları devlete bağlı akşam liselerinde gerçekleştirilmektedir.

Garip gelebilir ama kontenjanlarının küçük olmasından dolayı eğitim kaliteleri oldukça yüksek olmaktadır. Lise eğitimine örgün olarak devam edemeyen her bireyin kayıt olma imkanı bulunmaktadır.

 

 Özel Akşam Liseleri

Tamamı şahıslar tarafından kurulan organizasyonlardır. En büyük avantajları kontenjandır. Ancak devlet okullarına göre ücretlidir. Ücretler yıllık veya aylık olarak tahsil edilmektedir. Yine yaş sınırlandırması bulunmamaktadır.

İlgini Çekebilir; AÖL İş Takvimi

Açık Lise Zorunlu Dersler

Akşam Liselerine Kimler Kayıt Olabilir ?

Öncelikle hem devlete bağlı olanlarda hemde özel akşam liselerinde bir yaş sınırlandırılması bulunmamaktadır. Bununla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır;

 • İlköğretim okulu mezunları.
 • Lise eğitimine başlayamamış olanlar.
 • Lise eğitimini yarıda bırakmış olanlar.
 • Lise okuma hakkı süresini doldurmuş olanlar.
 • Lise son sınıfta beklemeli olanlar.
 • Açık Öğretim Lisesi’nden ayrılanlar. (0-47 kredililer Lise 1’e, 48-95 kredililer Lise 2’ye, 96-144 kredililer ise Lise 3’e, 144 ve üzeri kredisi olanlar Lise-4’e kayıt edilirler)
 • Meslek liseleri 1. sınıftan ayrılanlar veya 2. sınıfa geçenler okulumuza kayıt yaptırabilirler.

İlgini Çekebilir; AÖL Öğrenci Girişi

Peki, Akşam Liselerine Kayıt Olurken Gerekli Belgeler;

 • Öğrenim belgesinin aslı,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı örneği,
 • Askerlik çağındaki adayların askerlikle ilişkilerinin olmadığına dair belge,
 • 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin veli göstermesi.

Akşam liseleri hakkında merak edilen soruları aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.


Akşam Lisesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

11.03.2018 tarihinde güncellenmiştir.

Neden akşam lisesini tercih etmeliyim ?

Sunulan en büyük avantaj şüphesiz vakittir. Akşamları veya hafta sonları eğitimlere katılırken, gündüz saatlerinde çalışma imkanınız olacaktır. Hem iş deneyimi, hem eğitim alma şansına sahipsiniz.

Örgün eğitimden akşam lisesine geçiş yapabilir miyim ?

Elbette, örgün eğitim aldığını kurumdan alacağınız tasdikname, 18 yaşının altındaysanız velinizle beraber kayıt dönemlerinde kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Akşam Lisesinden mezun olanlar belge alacaklar mı ?

Elbette alacaklar. Her örgün veya açık öğretim lisesi öğrencisi gibi diploma almaya hak kazanacaklardır. Hatta mesleki açık öğretim lisesi öğrencilerine sağlanan belgeler çok daha avantajlı konumdadır. İş yeri açma belgesi sağlanılan en büyük avantajdır.

Özel akşam liselerinde yaş sınırlandırması var mı ?

Hayır, yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Mesela benim okuduğum lisede 35’li yaşlarında çok sevdiğimiz bir abi vardı. Lise mezunu olmak isteyen her birey katılım sağlayabilir.

Peki, dersler ne zaman başlar ?

Özel veya devlet liselerinde olmanıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Hafta içi olanlar ortalama 18:00’da başlamaktadır. Bazı okullarda, özellikle devlete bağlı olanlarda genellikle hafta sonlarında dersler işlenmektedir. Kayıt olurken bunları sormanızda fayda var.

 Mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş yapabiliyor mu ?

Elbette, geçiş hakları mevcuttur. Üniversite giriş sınavında başarıya ulaşan tüm açık öğretim lisesi öğrencileri kolaylıkla, örgün eğitimden farkı olmadan geçiş yapabilmektedirler.

 

This Post Has 3 Comments

 1. Ulaş Reply

  Teşekkürler, açık lise iş takvimiyle aynı zamanlardamı kayıt oluyoruz ?

 2. Bahar Reply

  Merhaba size bir sorum olacak
  Ben aöl öğrencisiyim 119 kredim war ama bugün sinava girdim yarinda giricem ve kredim yukselicek tahminim 146 olucak ben aksam lisesine kayit yapsam mezuniyetim ne zamn gerceklesir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*