Açık Öğretim Lisesi

Açık Lise Ders Seçerken 5 Altın Değerinde Tavsiye

Okulu uzatmadan mezun olmak , diplomaya kavuşmak şüphesiz en büyük amaç ve hayallerimiz arasında yer almaktadır. Aşağıda sizlere 5 tane göz ardı edilmemesi gereken, unutulduğunda üzecek tavsiyelerde bulanacağım.

Sınav tarihi ve kayıt zamanlarını kaçırmamak için; Açıköğretim Lisesi İş Takvimi

Açık Lise Ders Seçme İşlemlerindeki En Önemli Adımlar ;

  1. Dil Ve Anlatım Dersini Vermek Zorundasınız ! Koşulsuz ve şartsız dil ve anlatım dersinden muaf olmak veya kalma gibi bir lükse sahip değiliz. Tüm sınavlardan geçene kadar dil ve anlatım dersini yazmak zorundayız.
  2. Zorunlu Dersleri Seçin ! Bazı öğrenciler seçmeli derslerin kredisi daha yüksek olduğu,sınavlarda çıkan sorularda basit olduğu için böyle bir hataya düşüyor. Zorunlu derslerden muaf olmak,yani 3 defa kalmak için muhakkak seçmelisiniz. Aksi takdirde mezuniyet kredilerinizi hesaplarken başınız oldukça fazla ağrıyacaktır.
  3. Muaf Olmak İçin Sınavlara Girmeyin ! Kesinlikle muaf için,sınavlara girmeyin. Yılda ortalama 3 sınava girip, “Zaten geçemem ki” gibi bir düşünceye kapılmayın ! Girdiğiniz 3 sınavda muaf olacaksınız. Evet,buna bir itirazım yok. Ancak hiç bir şekilde o dersin kredisini alamayacaksınız.
  4. Seçmeli Dersleri Sona Saklayın ! Kolay gibi gözüken seçmeli dersler çıkış kapımız olabilir. Nasıl mı? Ortak dersiniz kalmadığını ve krediye ihtiyacınız olan bir dönemde, seçmeli dersleri seçerek mezuniyet kredisini tamamlayabilirsiniz. Bu yüzden seçmeli derslerin yedekte tutulması taraftarı olmuşumdur.
  5. Dersinize Çalışın ! Ne kadar klişe bir tavsiye olduğunun bende farkındayım. Ancak çalışmadan başarı beklemek mümkün olmayacağı gibi hayal etmesi dahi mümkün olmamaktadır. En azından gözden geçirin 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*